Svět bude čelit výraznému nedostatku ropy, prohlásil šéf ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Důvodem jsou podle něj klesající investice do této oblasti, protože vlády tlačí na firmy, aby se více orientovali na alternativní zdroje energie. Poptávka po ropě však stále roste.
I Rusko, podobně jako mnohé další státy, přislíbilo kroky ke snížení emisí skleníkových plynů, v rozvoji obnovitelných zdrojů energií však za mnoha zeměmi stále zaostává. Ruská ekonomika je zároveň silně závislá na příjmech z prodeje ropy a plynu. Rosněfť je druhým největším producentem ropy na světě po saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco. Produkce firmy dosahuje více než 4 miliony barelů denně (1 barel = 159 litrů).
Jak informovala agentura Reuters, Sečin v rámci petrohradského Mezinárodního ekonomického fóra řekl, že je těžké předpovědět, kdy se světová ekonomika plně zotaví z pandemie nového koronavirus. Důvodem je „mnoho nejistot“ a pomalý vakcinační program v některých regionech. Zároveň dodal, že „v důsledku nízkých investic do ropného sektoru je ohrožena dlouhodobá stabilita v dodávkách ropy“.

Jedním z důvodů nízkých investic je úsilí ropných koncernů zvýšit příjmy akcionářem prostřednictvím zpětného odkupu akcií a zvyšování dividend. Poukázal i na rizika vysokých státních dotací a daňových úlev pro firmy s cílem urychlit dekarbonizaci ekonomiky. Podle Sečin to bude zvyšovat zátěž na státní rozpočty, což v konečném důsledku alternativní zdroje energie prodraží.