Určitě jste se v životě setkali i s různě barevným achátem. Je dobré si uvědomit, že v této formě se achát nikde nevyskytuje, ale že se jedná o uměle nabarvené minerály.
Některé druhy tohoto kamene jsou totiž jemně pórovité, díky čemuž lze acháty uměle dobarvovat. K dobarvování jsou nejvíce vhodné brazilské acháty, jejichž pórovité vrstvy umožňují barvivu dostat se do všech vrstev. Některé vrstvičky jsou ale méně pórovité, a tak barvivo nepřijmou, proto zůstanou bílé nebo získají jen lehký nádech. Různé barvy avšak přírodní má například opál.

Díky umělému barvivu můžete achát obarvit libovolného barevného tónu. Nejvíce známe je barvení černou. Achát černý tón získal díky medu, kterým byl tento kámen obalen a následně se ponořil do kyseliny sírové, čímž dochází k chemické reakci a achát získá černou barvu. Achát se často fasuje do autorských šperků.
Barvení achátu není ale jen moderní vymožeností. To, že achát má vlastnost do sebe vstřebat barvivo znali lidé už v minulosti. Zejména staří Řekové a Římané využívali různých technik, aby achát obarvili.